Souboj o zobrazení ilegálního obsahu


Německý Federální úřad rozhodl ve prospěch společnosti Google a smetl ze stolu žádost na zavedení skenování webových stránek a jejich obsahu před samotným zařazením do vyhledávání. Soud přihlédl nejen k tomu, že by bylo takřka nemožné, každý web předem analyzovat, ale také k tomu, že Google je jen prostředníkem a za zobrazený obsah nenese žádnou odpovědnost.


 
Na druhou stranu ale soud připomněl, že v případě nahlášení obsahu musí Google rychle jednat a odstranit webovou stránku s ilegálním obsahem maximálně během několika dní. Pokud se mu to nepodaří, bude čelit pokutám, které se budou odvíjet od početnosti a závadnosti samotného obsahu.
 
Ve vyjádření soudu také nalezneme pasáž, ve které připomíná, že zavedení takového nástroje by výrazně ohrozilo podnikání celé společnosti, ale také snížilo přehlednost a kvalitu informací, které může běžný uživatel na internetu dohledat. Vyhledávání pomocí Googlu také podle soudu pomáhá společnosti jako takové a je prospěšné v mnoha ohledech. Zároveň se řídí již vytvořenými zákony a není tak třeba ho v tuto chvíli nijak upravovat nebo omezovat.
 
Google přitom není jedinou společností, která se potýká s problémy souvisejícími i ilegálním obsahem. Do stejné situace se dostaly i společnosti Facebook a Twitter, které byly donuceny mazat nenávistné, rasistické a jinak závadné komentáře v řádech několika hodin. Pokud se jim to nepovede, budou čelit obrovským pokutám, které se mohou vyšplhat do řádů několika milionů eur. Zákon o ilegálním obsahu se přitom vztahuje na veškeré zveřejněné informace uživateli obou sociálních sítí.
 


 
Své odpůrce a zastánce mají přitom oba tábory, které mezi sebou bojují. Jedni říkají, že cenzura internetu v jakékoli podobě je nepřípustná a vlády by neměli zasahovat do jeho dění. Druhá skupina ale namítá, že zákony platí jak pro vyřčená slova, tak i pro ta napsaná a je třeba je vymáhat i na internetu. 
 

Rate this post